Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jde kočku vycvičit?

9. 1. 2011

Jde kočku vycvičit?

 

Jde doopravdy kočku vycvičit? Nebo je to naprostá hloupost, protože kočka je tvrdohlavá povaha a nikdy se nic nenaučí a poslouchat nás nikdy nebude? Velice snadno lze kočičku naučit, aby přiběhla na zavolání svého jména. Proč by se nám ji tedy nemělo podařit správně vycvičit? Obecně se vážně říká, že kočku vycvičit nelze, ale není tomu tak, kočičku lze naučit několika užitečným dovednostem. Kočky je tedy určitě možné vycvičit tak, aby rozpoznaly své jméno a aby na zavolání přišly. U cvičení s kočičkami je to úplně stejné jako u cvičení se psy.

Čím dříve začnete, tím lépe a tím je větší šance, že se vám to podaří. Je ale pravda, že kočky jsou větší individuality než psi a každá může reagovat jinak, protože každá může mít naprosto rozdílnou povahu. Každá může na cvičení reagovat úplně jiným způsobem, proto se nenechte hned od začátku odradit i nepřívětivým a naprosto odmítavým chováním. Některé kočičky vás tedy mohou naprosto ignorovat a jiné na vás můžou jen pohlížet s naprosto nepochopitelným pohledem, co to vlastně po ní vůbec chcete. Jiné mohou být velmi zvědavé a dychtivé po něčem novém a budou to brát jako nový zábavný způsob hry. Nejdůležitější pravidlo při cvičení kočičky je být trpěliví.


 

Další pravidlo pro cvičení koček, které je důležité, je cvičení před jídlem, s plným bříškem je nebude odměna ve formě pamlsku lákat. Kočička by ale neměla kvůli cvičení hladovět. Pokud by kočička byla hladová, nechtěla by vás poslouchat a zlobila by. Dále by se kočička neměla zbytečně rozptylovat různými zvuky, které nemá ráda, například z televize nebo rádia. Lekce nesmějí být dlouhé, skončete je, než bude kočka unavená a unuděná. Neposlouchala by vás a byla by cvičením spíše otrávená. Ideální doba je kolem deseti až patnácti minut. Po tuto dobu je schopna učit se ochotně novým věcem. To, co kočičku učíte, by mělo být po delší dobu stejné, příkazy, signály i odměny. Cvičení je nutné opakovat, aby kočička nevyšla ze cviku a doopravdy se nějakému povelu naučila. Pokuste se tedy strávit cvičením deset až patnáct minut a nepolevujte. Pokud si na cvičení vzpomenete jen občas, určitě nedosáhnete takového výsledku, jaký byste si představovali.

 

Ačkoli si toho jen zřídka možná všimneme, kočky se samy neustále cvičí. Kočička například zanedlouho sama pochopí, že pokud se o nás horlivě otírá, dočká se odměny, například v podobě pamlsku. Ovšem odměna, která je v podobě potravy nebo mazlení, nedokáže kočku zbavit špatných návyků. Pomocník pro kočičí cvičení a zbavení špatných kočičích návyků pro nás může být postřikovač na květiny. Kočka nenávidí vodní spršky. Proud vody z malého rozprašovače jistě kočičku odradí například od dalšího ničení, ať už koberců nebo nábytku. Jinou metodou je použití předmětů, které vyluzují kočce nepříjemný hluk. Ty ji svým zvukem také mohou odradit od případné neplechy. Pokud kočičku nemůžeme zbavit zlozvyku okusování pokojových kytek, dobrým pomocníkem jsou kuličky proti molům. Nejvhodnější je kuličky proti molům rozmístit po povrchu půdy, jejich pach kočku odrazuje od jakéhokoli hrabání nebo okusování. Pokud se kočka pokouší škrábat a nepomáhají jiné metody, vhodné je lehké ťuknutí přes nos. Dominantní kočky tak ve volné přírodě trestají ostatní. Tímto způsobem je však kočku vhodné potrestat pouze v případě, že ji přistihnete přímo při činu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< listopad / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 28856
Měsíc: 97
Den: 1