Kočky na cestách kolem světa
Kočky na cestách kolem světa
Naši chlupatí kamarádi s námi cestují na dovolené, jiné kočky vlastní dokonce mezinárodní pasy a další se spolu se svými majiteli stěhují v rámci republiky, Evropy nebo třeba až do zámoří. Přestože kočky snášejí cestování všeobecně o něco hůře než psi, cestují s námi prakticky všude. Kočky také často absolvují nebo absolvovaly doslova cesty kolem světa. A to překvapivě i před mnoha staletími a leckdy i tzv. “na vlastní pěst“.
Kočky námořnice
Ve středověku se kočky plavily spolu s námořníky na zaoceánských lodích, a to z toho důvodu, že hlodavci (myši, krysy, potkani) zjistili, že tyto lodě velmi často převážejí různé druhy zrní a právě obilí tvoří hlavní složku jejich potravy. Tito hlodavci nepředstavovali pouze hrozbu zmenšení zásob obilí, ale mohli také přenášet nejrůznější nemoci, které ve středověku mohly být pro posádku lodi velmi nebezpečné. Kočky tedy na lodích tyto hlodavce lovily a byly tak považovány za symboly štěstí a úspěšné plavby.
Na lodích se kočky běžně plavily po několik staletí, což mělo za následek jejich rozšíření po celém světě (do Severní Ameriky, Austrálie, na Nový Zéland, atd.) a zároveň ke vzniku mnohých přísloví, která popisovala kočičí chování a připisovala mu různé významy. Kočičí chování se považovalo ze prorocké a námořníci z něho odvozovali úspěšnost plavby či případná nebezpečí. Dříve se věřilo, že má-li námořník doma černou kočku, čeká ho bezpečný návrat z plavby domů. Některá z těchto přísloví se zachovala až do dnešních časů, jako na příklad to, že kočičí kýchnutí znamená brzký déšť. V dávném středověku má zřejmě své kořeny i věda zvaná felidomantie, což je předvídání budoucnosti na základě chování kočkovitých šelem, včetně koček domácích.
Kocour Hamlet, co obletěl svět
Z novodobé historie je znám případ kocoura zvaného Hamlet, který se proslavil tím, že doslova obletěl svět schovaný za jedním z panelů v letadle. Při letu z Toronta v Kanadě tento kocour utekl ze své speciální přepravky a v letadle se natolik důmyslně schoval, že ho tam po dlouhých sedm týdnů nikdo nenašel a kocour tak na palubě letadla inkognito procestoval celý svět. Udává se, že během této doby nacestoval neuvěřitelných 600,000 mil, což představuje cca 965,600 km (to je vzdálenost rovnající se několika obletům kolem celé zeměkoule). Po sedmi týdnech byl Hamlet odchycen v překvapivě dobrém zdravotním stavu a předán svým původním majitelům. Kocour Hamlet byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů a s jeho příběhem se mohli seznámit lidé na celém světě prostřednictvím denního tisku.